Oddział Rehabilitacji

wstecz

Naszym celem
Twoje życie w sprawności

Misja szpitala
Obraz krzysztof_czernicki

Lekarz Kierujący Oddziałem
dr n. med. Krzysztof Czernicki

specjalista II st. w zakresie rehabilitacji medycznej

Obraz dorota_galazka

Pielęgniarka Oddziałowa
mgr piel. Dorota Gałązka

specjalista pielęgniarstwa internistycznego

DziałNumer telefonu
Sekretariat12 42 87 338
Lekarz Kierujący Oddziałem12 42 87 342
Pielęgniarka Oddziałowa12 42 87 349
Dyżurka lekarska12 42 87 344
Dyżurka pielęgniarska12 42 87 341
Fizjoterapia12 42 87 337

Świadczenia z zakresu rehabilitacji w warunkach oddziału stacjonarnego przeznaczone są dla pacjentów, których stan zdrowia wymagają stosowania kompleksowych świadczeń rehabilitacyjnych oraz całodobowego nadzoru pielęgniarskiego i lekarskiego. Działający na terenie Małopolskiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego im. prof. Bogusława Frańczuka Oddział prowadzi leczenie chorych ze schorzeniami ortopedycznymi, reumatologicznymi. w szczególności dla pacjentów po leczeniu operacyjnym z powodu chorób narządu ruchu w ciągu 6 miesięcy od dnia wypisu ze szpitala.

W przestronnych i nowocześnie urządzonych salach gimnastycznych i gabinetach zabiegowych zespół terapeutyczny prowadzi wysokospecjalistyczne procedury lecznicze oparte o najnowsze osiągnięcia naukowe z zakresu rehabilitacji.

W ramach rehabilitacji stacjonarnej Małopolski Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Im. prof. Bogusława Frańczuka zapewnia całodobowy pobyt na 42 – łóżkowym oddziale szpitalnym wraz z wyżywieniem, opieką lekarską i pielęgniarską. Oddział stacjonarny bazuje na łóżkach w pokojach jedno, dwu-, i trzyosobowych, wyposażonych w pełne węzły sanitarne (WC i łazienki) dostosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Nasza Kadra
Lekarze – specjaliści w zakresie rehabilitacji medycznej, neurologii i reumatologii
dr n. med. Krzysztof Czernicki -specjalista rehabilitacji medycznej
lek. Bożena Lebiest – specjalista rehabilitacji medycznej
lek. Anna Orządała – specjalista reumatologii, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista balneologii i medycyny fizykalnej
dr. n. med. Elżbieta Popielarska – specjalista chorób wewnętrznych, specjalista reumatologii

17 specjalistek pielęgniarstwa w tym 13 z tytułem magistra
Psychologowie, fizjoterapeuci, masażyści, logopedzi, terapeuci zajęciowi, opiekunowie medyczni, dietetyk

Obraz Oddzial_rehabilitacji_zespol-1024x682
Rehabilitacja w warunkach stacjonarnych

W procesie rehabilitacji ważne jest indywidualne podejście do potrzeb każdego Pacjenta, precyzyjne, kompleksowe oraz wielokierunkowe działanie. Dbając o to by jakość świadczonych przez nas usług byłą na jak najwyższym poziomie, spełniamy te założenia zapewniając naszym Pacjentom szeroki wachlarz metod postępowania terapeutycznego. W ramach rehabilitacji w celu poprawy funkcjonowania narządów ruchu stosowane są m.in. takie techniki jak:

  • Terapia manualna,
  • Terapia tkanek miękkich
  • Masaże lecznicze
  • Fizykoterapia: termoterapia, magnetoterapia, laseroterapia, pole magnetyczne, kąpiel wirowa, bieżnia antygrawitacyjna, EMG,
  • Interaktywny system terapii ręki.
  • Trening twórczości (E. Nęcka)
Terapia zajęciowa

Pracownia terapii zajęciowej to miejsce, w którym nasi Pacjenci mogą w swobodnej atmosferze kontynuować rehabilitację. Podczas zorganizowanych tam zajęć Pacjenci wykonują zadania fizyczne lub umysłowe w celu przywrócenia sprawności fizycznej, psychicznej i społecznej.

Terapia zajęciowa jest częścią procesu rehabilitacji i formą metodycznego oddziaływania na chorego, jest również formą rozrywki, spotkaniem z innymi Pacjentami, swoistą grupą wsparcia.

Podstawą skuteczności oddziaływań jest relacja między terapeutą i Pacjentem, polegająca na wzajemnej akceptacji. Pacjent musi mieć poczucie bezpieczeństwa, swobody, możliwość wyboru aktywności oraz szansę na osiągnięcie sukcesu – czy to w postaci wytworu, czy poprawy funkcjonowania. Istotne, by Pacjent akceptował cel terapii, a zastosowane metody i techniki były dostosowane do jego możliwości potrzeb i zainteresowań.

Niewątpliwą zaletą zajęć w ramach terapii zajęciowej jest skierowanie uwagi na ciekawe zadanie, dzięki temu Pacjent może ćwiczyć podczas pracy różne rodzaje ruchu bez poczucia zmęczenia i znużenia.

Podstawowe metody pracy:

  • Arteterapia (malarstwo, rysunek),
  • Ergoterapia (haft, wytwory z papieru, masy solnej, robótki na drutach i szydełkowe),
  • Socjoterapia (m.in. trening umiejętności społecznych),
  • Kinezjologia edukacyjna,
  • Trening pamięci i koncentracji,
  • Trening twórczości (E. Nęcka)
Psycholog i Logopeda

Pomoc psychologiczna i logopedyczna w niektórych przypadkach jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesu usprawniania. Naszym Pacjentom zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów wyżej wymienionych dziedzin.


wstecz
Skip to content