Oddział Rehabilitacji
wsteczNaszym celem
Misja szpitala
Twoje życie w sprawności
Lekarz Kierujący Oddziałem
dr n. med. Krzysztof Czernicki
specjalista II st. w zakresie rehabilitacji medycznej
Pielęgniarka Oddziałowa
mgr piel. Dorota Gałązka
specjalista pielęgniarstwa internistycznego
Dział | Numer telefonu |
---|---|
Sekretariat | 12 42 87 338 |
Lekarz Kierujący Oddziałem | 12 42 87 342 |
Pielęgniarka Oddziałowa | 12 42 87 349 |
Dyżurka lekarska | 12 42 87 344 |
Dyżurka pielęgniarska | 12 42 87 341 |
Fizjoterapia | 12 42 87 337 |
Świadczenia z zakresu rehabilitacji w warunkach oddziału stacjonarnego przeznaczone są dla pacjentów, których stan zdrowia wymagają stosowania kompleksowych świadczeń rehabilitacyjnych oraz całodobowego nadzoru pielęgniarskiego i lekarskiego. Działający na terenie Małopolskiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego im. prof. Bogusława Frańczuka Oddział prowadzi leczenie chorych ze schorzeniami ortopedycznymi, reumatologicznymi. w szczególności dla pacjentów po leczeniu operacyjnym z powodu chorób narządu ruchu w ciągu 6 miesięcy od dnia wypisu ze szpitala.
W przestronnych i nowocześnie urządzonych salach gimnastycznych i gabinetach zabiegowych zespół terapeutyczny prowadzi wysokospecjalistyczne procedury lecznicze oparte o najnowsze osiągnięcia naukowe z zakresu rehabilitacji.
W ramach rehabilitacji stacjonarnej Małopolski Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Im. prof. Bogusława Frańczuka zapewnia całodobowy pobyt na 42 – łóżkowym oddziale szpitalnym wraz z wyżywieniem, opieką lekarską i pielęgniarską. Oddział stacjonarny bazuje na łóżkach w pokojach jedno, dwu-, i trzyosobowych, wyposażonych w pełne węzły sanitarne (WC i łazienki) dostosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
Kwalifikacja i przyjęcie Pacjenta na Oddział
- W celu wpisania na listę oczekujących należy zgłosić się osobiście ze skierowaniem oraz z wymaganą dokumentacją medyczną, do sekretariatu oddziału lub istnieje możliwość przekazania dokumentów za pośrednictwem innych osób lub przesyłania pocztą.
- Lekarz Kierujący Oddziałem przeprowadza kwalifikacje do przyjęcia na podstawie całości wymaganej dokumentacji.
- W przypadku niepełnej dokumentacji i wątpliwości dotyczących stanu pacjenta Lekarz Kierujący Oddziałem ma prawo zaprosić pacjenta do badania kwalifikującego w poradni przyszpitalnej. Nie zgłoszenie się na badanie skutkuje skreśleniem z listy oczekujących
- Jeśli Pacjent posiada dokument uprawniający do przyjęcia poza kolejnością prosimy o dostarczenie kopii dokumentu do sekretariatu oddziału.
- W przypadku zmiany: adresu, numeru telefonu podanego do kontaktu itp. – należy niezwłocznie ten fakt zgłosić do sekretariatu.
- W dniu zgłoszenia się do przyjęcia, lekarz po przeprowadzeniu badania ostatecznie decyduje o przyjęciu pacjenta.
Nasza Kadra
Lekarze – specjaliści w zakresie rehabilitacji medycznej, neurologii i reumatologii |
---|
dr n. med. Krzysztof Czernicki -specjalista rehabilitacji medycznej |
lek. Bożena Lebiest – specjalista rehabilitacji medycznej |
lek. Anna Orządała – specjalista reumatologii, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista balneologii i medycyny fizykalnej |
dr. n. med. Elżbieta Popielarska – specjalista chorób wewnętrznych, specjalista reumatologii |
17 specjalistek pielęgniarstwa w tym 13 z tytułem magistra
Psychologowie, fizjoterapeuci, masażyści, logopedzi, terapeuci zajęciowi, opiekunowie medyczni, dietetyk
Rehabilitacja w warunkach stacjonarnych
W procesie rehabilitacji ważne jest indywidualne podejście do potrzeb każdego Pacjenta, precyzyjne, kompleksowe oraz wielokierunkowe działanie. Dbając o to by jakość świadczonych przez nas usług byłą na jak najwyższym poziomie, spełniamy te założenia zapewniając naszym Pacjentom szeroki wachlarz metod postępowania terapeutycznego. W ramach rehabilitacji w celu poprawy funkcjonowania narządów ruchu stosowane są m.in. takie techniki jak:
- Terapia manualna,
- Terapia tkanek miękkich
- Masaże lecznicze
- Fizykoterapia: termoterapia, magnetoterapia, laseroterapia, pole magnetyczne, kąpiel wirowa, bieżnia antygrawitacyjna, EMG,
- Interaktywny system terapii ręki.
- Trening twórczości (E. Nęcka)
Terapia zajęciowa
Pracownia terapii zajęciowej to miejsce, w którym nasi Pacjenci mogą w swobodnej atmosferze kontynuować rehabilitację. Podczas zorganizowanych tam zajęć Pacjenci wykonują zadania fizyczne lub umysłowe w celu przywrócenia sprawności fizycznej, psychicznej i społecznej.
Terapia zajęciowa jest częścią procesu rehabilitacji i formą metodycznego oddziaływania na chorego, jest również formą rozrywki, spotkaniem z innymi Pacjentami, swoistą grupą wsparcia.
Podstawą skuteczności oddziaływań jest relacja między terapeutą i Pacjentem, polegająca na wzajemnej akceptacji. Pacjent musi mieć poczucie bezpieczeństwa, swobody, możliwość wyboru aktywności oraz szansę na osiągnięcie sukcesu – czy to w postaci wytworu, czy poprawy funkcjonowania. Istotne, by Pacjent akceptował cel terapii, a zastosowane metody i techniki były dostosowane do jego możliwości potrzeb i zainteresowań.
Niewątpliwą zaletą zajęć w ramach terapii zajęciowej jest skierowanie uwagi na ciekawe zadanie, dzięki temu Pacjent może ćwiczyć podczas pracy różne rodzaje ruchu bez poczucia zmęczenia i znużenia.
Podstawowe metody pracy:
- Arteterapia (malarstwo, rysunek),
- Ergoterapia (haft, wytwory z papieru, masy solnej, robótki na drutach i szydełkowe),
- Socjoterapia (m.in. trening umiejętności społecznych),
- Kinezjologia edukacyjna,
- Trening pamięci i koncentracji,
- Trening twórczości (E. Nęcka)
Psycholog i Logopeda
Pomoc psychologiczna i logopedyczna w niektórych przypadkach jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesu usprawniania. Naszym Pacjentom zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów wyżej wymienionych dziedzin.
wstecz